jacektacik.pl

Zamach - Jacek Tacik

#zamachJP2

„ZAMACH”

Pociągnął za spust. Pistolet Browning HP zareagował – wyrzucił z siebie dziewięciomilimetrowy pocisk, który leciał z prędkością trzystu pięćdziesięciu metrów na sekundę. Niewidoczny dla ludzkiego oka. Pielgrzymi, którzy byli na placu Świętego Piotra, usłyszeli przeraźliwy huk. A po nim drugi.

Agencja prasowa ANSA podała, że była 17.21. 13 maja 1981 roku. Mehmet Ali Agca, turecki zamachowiec patrzył na rannego Jana Pawła II. Przekonany, że zabił. Kule trafiły papieża w palec lewej ręki, prawy łokieć i brzuch. Minęły rdzeń kręgowy. Oszczędziły tętnicę główną. Ojciec Święty trafił do Polikliniki Gemelli.

Jan Paweł II w Poliklinice Gemelli / © Getty Images

Świat zamarł. Czy Jan Paweł II przeżyje? W Stolicy Apostolskiej przygotowywano się na czarny scenariusz. Prezydenci, premierzy i monarchowie wysyłali papieżowi pilne depesze z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia. Ale on ich nie widział – leżał nieprzytomny na stole operacyjnym.

W tym roku obchodzimy 100 rocznicę objawień fatimskich, które miały być zapowiedzią śmierci „biskupa odzianego w biel”. I 36 rocznicę nieudanego zamachu na placu Świętego Piotra. Zleceniodawcy Alego Agcy – śledczy nie mają wątpliwości, że istnieją – nie zostali skazani. Nie wiadomo nawet, kim są. Jak to możliwe?

© Wydawnictwo Literackie

„Zamach” to odpowiedź na to i inne pytania. Dwadzieścia pięć szczerych rozmów z dwudziestoma sześcioma świadkami zamachu na Jana Pawła II: prokuratorami, lekarzami, duchownymi, urzędnikami watykańskimi, wojskowymi, politykami i pielgrzymami, którzy znaleźli się w złym miejscu o niewłaściwym czasie. Niektórzy z nich nigdy nie opowiadali o wydarzeniach z 13 maja. Dla innych – to pierwszy kontakt z dziennikarzem z Polski.

Trzy lata pracy, trzy kontynenty, ponad 45 tysięcy przejechanych kilometrów, jakby podróż dookoła Ziemi.

© Wydawnictwo Literackie

Dlaczego ta książka? Z reporterskiego obowiązku i ludzkiego egoizmu. Z marzenia o podróży w czasie, spotkaniach z ludźmi, którzy tworzyli historię i szacunku dla prawdy, a także chęci uwiecznienia opowieści, która mogła ulecieć. Niektórzy z bohaterów tej książki nie doczekali niestety jej premiery.

wydawnictwoliterackie.pl