Jacek Tacik

reporter

"Zamach"

Pociągnął za spust. Pistolet Browning HP zareagował — wyrzucił z siebie dziewięciomilimetrowy pocisk, który leciał z prędkością 350 metrów na sekundę. Niewidoczny dla ludzkiego oka. Pielgrzymi, którzy byli na placu Świętego Piotra, usłyszeli przeraźliwy huk. A po nim drugi.

Zamach na Jana Pawła II z 13 maja 1981 roku, to historia, która domaga się zakończenia, niezbędnej puenty, odpowiedzi na pytania, które cisną się na usta i nie dają o sobie zapomnieć. Dlaczego Mehmet Ali Agca strzelał? Ilu było zamachowców na placu Świętego Piotra. I czy wyrok zapadł w Moskwie?

Książka Jacka Tacika "Zamach. Jan Paweł II - 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź" to najszersza i najbardziej wyczerpująca relacja z okoliczności zamachu na papieża "z dalekiego kraju". Autor pokonał 45 tysięcy kilometrów - jakby podróż dookoła Ziemi. Odwiedził trzy kontynenty. "Zamachowi" poświęcił tysiąc dni swojego życia. Spotkał się z dwudziestoma sześcioma osobami: prokuratorami, lekarzami, duchownymi, urzędnikami watykańskimi, wojskowymi, politykami, byłymi prezydentami i pielgrzymami, którzy znaleźli się w złym miejscu o niewłaściwym czasie. Niektórzy z nich nigdy nie opowiadali o wydarzeniach z 13 maja 1981 roku.

Jacek Tacik jest pierwszym polskim dziennikarzem, który dotarł i rozmawiał z tym, który chciał zabić Jana Pawła II - Mehmetem Alim Agcą: >>Nie wiem, dlaczego się zgodził. Przecież nie dałem mu 500 tysięcy euro, których żądał. Nic ode mnie nie dostał. A jednak kazał przyjechać. Podał adres. Wyznaczył godzinę. Trzy lata starałem się o wywiad. Trzy lata chciałem mu zadać proste pytanie, którego nikt wcześniej nie zadał: „Panie Agca, żałuje pan? Chce pan przeprosić Polaków?"<<.

Zaledwie kilka miesięcy od premiery (11 maja 2017 roku) książka sprzedała się w ponad 10 tys. egzemplarzach. Jacek Tacik przygotował na jej podstawie reportaż telewizyjny, który wyemitowano w programie "Superwizjer" w TVN.

Tytuł: "Zamach. Jan Paweł II – 13 maja 1981. Spisek. Śledztwo. Spowiedź"
Oficyna:Wydawnictwo Literackie
Data premiery:11 maj 2017 r.
Format: 143 x 205 mm
Oprawa:broszurowa ze skrzydłami
Liczba stron:456
ISBN:978-83-08-06341-5
Zabezpieczenia:watermark

POLECAJĄ